Czy implanty zębowe to dobry wybór? Poznaj to nowoczesne rozwiązanie!

Implanty zębowe cieszą się rosnącą popularnością, ale co właściwie sprawia, że są tak chętnie wybierane? Przede wszystkim, to rozwiązanie długotrwałe i estetyczne. Ale czy to wszystko? Dowiedz się, czym są implanty zębowe, kiedy stanowią dobre rozwiązanie, a także jak wybrać odpowiedniego lekarza w Legnicy.

Czym są implanty zębowe? 

Implanty zębowe to nowoczesna gałąź stomatologii. Dzięki nim możliwa jest doskonała rekonstrukcja brakującego uzębienia. Czym właściwie są te nowoczesne elementy stomatologiczne? Implant zęba to tytanowa śruba wkręcana przez lekarza implantologa w kość szczeki lub żuchwy. Implant zastępuje korzeń zęba. Dopiero przymocowana do niego porcelanowa korona stanowi wraz z nim kompletną rekonstrukcję zęba. 

Podstawową zaletą, która wyróżnia implanty zębowe  Legnica, jest ich wysoka trwałość oraz komfort użytkowania przez wiele lat. Dowiedz się, z czego produkowane są implanty zębowe, a także jakie są wskazania i przeciwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Pamiętaj, że zabieg wszczepienia implantu możliwy jest do przeprowadzenia niemal u każdego pacjenta. Jeżeli wybierzesz doświadczonego lekarza implantologa w Legnicy, możesz liczyć na profesjonalny, bezbolesny zabieg w czasie skróconym do niezbędnego minimum. 

Z czego zbudowane są implanty zębowe? 

Podstawowym materiałem, z jakiego robione są implanty zębowe jest tytan. Dlaczego jest on tak chętnie wybierany w medycynie? Pierwiastek ten łączy w sobie dwie bardzo ważne cechy: 

  1. Jest doskonale tolerowany przez organizm, który nie traktuje elementów tytanowych jako „ciała obcego”. Układ odpornościowy organizmu „nie widzi” tytanu, dzięki czemu nie może go odrzucić. 
  2. Jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu znosi wszystkie obciążenia, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów (np. w przypadku gryzienia twardego pokarmu). 

Odpowiedni dobór rodzaju implantu, a także wybrana technika samego zabiegu pozwala minimalizować leczenie. Ostateczny sukces leczenia to zintegrowanie wszczepu (implantu zęba) z kością pacjenta. Z tego powodu w okresie gojenia się okolicy pozabiegowej, jak i w trakcie późniejszego użytkowania implantu zębowego bardzo ważne jest, aby dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarza wydanych o zabiegu. Jednak, kiedy właściwie można przeprowadzić taki zabieg? Jakie są przeciwskazania? Dowiesz się tego z dalszej części tego artykułu. 

Kiedy można wstawić implant zęba? 

Przed wstawieniem implantów zębowych należy przeprowadzić konieczne leczenie stomatologiczne, a także wykonać pewne niezbędne badania. Przed zabiegiem odbywają się konsultacje protetyczne i chirurgiczne, a pacjentowi przedstawia się wszystkie możliwe warianty leczenia. W tym analizuje się przede wszystkim zdjęcia RTG zębów, na podstawie których lekarz dentysta ocenia czy kość spełnia wszystkie niezbędne kryteria do przeprowadzenia zabiegu implantacji. Następnym krokiem jest plan, który obejmuje szacunkowy czas leczenia i cennik leczenia implantologicznego. 

Ostatecznie to lekarz implantolog podejmuje decyzję o tym, czy należy wstawić implanty zębowe. Pomimo że wymagają one zabiegu chirurgicznego nie ma wielu przeciwwskazań dla tej metody leczenia. Warto wiedzieć, że zabieg implantacji zębów możliwy jest nawet w miejscu, gdzie z powodu braków zębowych doszło do zaniku kości. Jest ono zabronione wyłącznie u osób cierpiących na konkretny typ i postać wybranych chorób przewlekłych. 

Jak wygląda proces leczenia implantologicznego? 

Proces leczenia implantologicznego składa się z kilku etapów, takich jak: 

  1. Konsultacje, badania i przygotowanie do zabiegu – na tym etapie określa się plan leczenia, a także harmonogram wizyt i zabiegów. 
  2. Zabieg – zabieg wszczepienia implantu zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym. 
  3. Gojenie – proces gojenia się miejsca wszczepu trwa od 4 do 6 miesięcy, ma wówczas miejsce najważniejszy proces osteointegracji, czyli zrośnięcia się implantu z kością. 
  4. Odsłonięcie implantu – zabieg odsłonięcia implantu i założenia śrub gojących również przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. 
  5. Cyfrowy wycisk zębów – na podstawie skanu miejsca szczepu protetyk przygotowuje koronę zębową. 
  6. Mocowanie korony – na implancie mocuje się koronę protetyczną zastępującą naturalny ząb. 
  7. Wizyty kontrolne – ostatnim etapem implantacji zęba są regularne wizyty kontrolne. 

Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębowe?

Implanty zębowe są projektowane tak, aby służyły przez wiele lat. Są one mocowane bezpośrednio w kości szczęki, co gwarantuje ich stabilność i wygodę nieosiągalną przy innych rozwiązaniach protetycznych.

Jednak jedną z głównych zalet implantów zębowych jest ich naturalny wygląd. Dzięki zaawansowanej technologii implanty mogą być praktycznie nieodróżnialne od naturalnych zębów. Sprawia to, że wiele osób decyduje się na nie nie tylko ze względów medycznych, ale także estetycznych. 

 

Podsumowanie

Mimo że implanty zębowe nie należą do najtańszych rozwiązań, są inwestycją w Twoje zdrowie i samopoczucie na wiele lat. Warto również pamiętać, że coraz więcej klinik oferuje różne opcje finansowania, które mogą pomóc rozłożyć koszty na bardziej przystępne raty.

Zastanawiasz się, gdzie w Legnicy można uzyskać profesjonalną pomoc w zakresie implantów zębowych? Warto zacząć od sprawdzenia lokalnych klinik stomatologicznych i porównania ich ofert. Pamiętaj, dobry implant to inwestycja, która może odmienić Twoje życie!

 

Potrzebujesz konsultacji?

Umów wizytę już dziś!

+48 76 877 44 55 +48 512 675 751

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
Sobota - Niedziela
nieczynne