Leczenie kanałowe w Legnicy: wszystko, co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się, czy leczenie kanałowe to coś, czego powinieneś się obawiać? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i pokażemy, dlaczego warto zaufać specjalistom w Legnicy.

Co to jest leczenie kanałowe? 

Leczenie kanałowe, zwane także endodontycznym to leczenie zębów, których miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Polega ono na usunięciu z zęba chorobowo uszkodzonych tkanek, a następnie na zabezpieczeniu powstałej w wyniku zabiegu przestrzeni poprzez wypełnienie materiałem. 

Współcześnie endodoncja stanowi doskonały przykład na to, że dzięki rozwojowi technologicznemu weszliśmy na zupełnie inny poziom leczenia. Kiedyś na myśl o leczeniu kanałowym, często w naszych głowach pojawiała się wizja “zatruwania zęba” oraz strasznego bólu towarzyszącemu każdej wizycie. 

Na szczęście dziś, leczenie kanałowe ma inny wymiar. Dysponujemy zarówno wiedzą jak i sprzętem, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo powodzenia w leczeniu (obecnie skuteczność leczenia kanałowego sięga nawet 95%).

Leczenie kanałowe a budowa zęba

Każdy ząb składa się z korony (część widoczna w jamie ustnej) oraz korzenia (korzeń utrzymuje cały ząb w kości). Na koronę zęba składają się 3 warstwy. Zaczynając od zewnętrznej, będą to:

Pod zębiną występuje pewnego rodzaju przestrzeń (komora miazgi), która wypełniona jest mocno unaczynioną i unerwioną tkanką łączną. Zadaniem miazgi jest zatem odżywianie zęba, poprzez dostarczanie tlenu, oraz obrona przed infekcjami. 

Zdarza się, że w obrębie koronowej części miazgi dochodzi do zakażenia, które jest najczęściej spowodowane przez bakterie nagromadzone w ubytku próchnicowym. Pierwszym charakterystycznym objawem zapalenia miazgi jest dotkliwy ból. Aby go złagodzić należy wywiercić otwór w koronie zęba, co jest równoznaczne ze wstępem do leczenia kanałowego.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Wśród pacjentów najpopularniejszą dolegliwością, która zwiastuje konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego jest zatem dotkliwy ból zęba. Jest to dolegliwość samoistna, która utrzymuje się dłuższy czas (kilka dni) i może być dokuczliwa do tego stopnia, że zaburza sen. Nie jest to jednak regułą, ponieważ leczenie kanałowe stosuje się także w zębach martwych, które nie dają dolegliwości bólowych.


Ponadto sytuacjami świadczącymi o konieczności leczenia są:

Jak przebiega leczenie kanałowe w Legnicy?

Zastanawiasz się, jak wygląda proces leczenia kanałowego w gabinetach stomatologicznych w Twoim mieście? Oto, czego możesz się spodziewać. Pierwszym krokiem jest konsultacja z dentystą. W Centrum Stomatologicznym w Legnicy specjaliści dokładnie zbadają Twój ząb i wykonają niezbędne zdjęcia rentgenowskie. To jak przygotowanie mapy przed podróżą – musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz.

Następnie należy przejść do samej procedury leczenia, która jest kilkuetapowa. Podczas samej procedury dentysta usunie zakażoną miazgę, oczyści kanały i wypełni je specjalnym materiałem. Czas trwania leczenia zależy od stopnia skomplikowania przypadku, ale zazwyczaj zabieg trwa od jednej do dwóch godzin. Większość pacjentów wraca do normalnych aktywności już następnego dnia po zabiegu.

Cały proces jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, więc nie musisz się martwić o ból. Dawne legendy o bólu i innych nieprzyjemnych doświadczeniach związanych z leczeniem kanałowym dzięki nowoczesnej technologii odeszły do historii. 

Dlaczego warto wybrać leczenie kanałowe w Legnicy?

Legnica oferuje wiele korzyści, jeśli chodzi o leczenie kanałowe. Dlaczego warto wybrać właśnie to miasto? Zwróć uwagę zarówno na obecność doświadczonych specjalistów, jak i dostęp do nowoczesnych technologii.

W Legnicy znajdziesz dentystów z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu kanałowym. To jak wybór doświadczonego przewodnika na trudną wędrówkę – wiesz, że jesteś w dobrych rękach.

 

Potrzebujesz konsultacji?

Umów wizytę już dziś!

+48 76 877 44 55 +48 512 675 751

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
Sobota - Niedziela
nieczynne