Wszystko, co musisz wiedzieć o rodzajach protez zębowych

Czym są protezy zębowe?

Protezy zębowe to nic innego jak protetyczne uzupełnienie luki pomiędzy zębami, która powstaje wskutek usunięcia, bądź wypadnięcia zęba. Są one tak zaprojektowane, aby odwzorować brakujący ząb i przywrócić estetyczny wygląd i funkcjonalność uśmiechu. Jeżeli nie uzupełnimy takiej luki, może to prowadzić do pogorszenia komfortu, problemów z wyraźnym mówieniem, czy z jedzeniem, dlatego tak ważne jest, aby o to zadbać.

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór protez zębowych, ale to jakie wybrać zależy od kilku istotnych czynników, takich jak stan uzębienia, stan zdrowia, czy ilość zębów, których brakuje. Najpopularniejsze rodzaje protez to przede wszystkim:

Dodatkowo protezy możemy podzielić na stałe oraz ruchome. Protezy stałe są mocowane w jamie ustnej i wyjąć je może jedynie stomatolog. Zaliczamy do nich na przykład licówki, korony, mosty, czy implanty. Z kolei protezy ruchome to takie, które pacjent sam może w każdej chwili wyjąć. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ich budowę, możemy je podzielić na częściowe i całkowite uzupełnienie. Te pierwsze wyróżnia się tym, że zastępujemy jeden lub kilka zębów po jednej, lub z obu stron szczęki, bądź żuchwy.

Protezy akrylowe

Współczesne protezy akrylowe mają niewiele wspólnego z tymi protezami sprzed kilku lat. To niedroga opcja, która świetnie przylega do jamy ustnej i zapewnia komfort zarówno przy jedzeniu, jak i mówieniu, ale co najważniejsze świetnie imitują naturalne uzębienie. Ta opcja sprawdzi się świetnie w przypadku zapadających się policzków, co znacznie wpływa na poprawę proporcji twarzy.

Niestety mają one także swoje wady. Mogą niekorzystnie wpływać na przenoszenie siły żucia na śluzówkę, co może w konsekwencji prowadzić do stopniowego zaniku kości. Kolejnym minusem jest długi proces adaptacji i przyzwyczajenia się do noszenia protezy, zwłaszcza u osób, które nigdy wcześniej takiej nie posiadały. Zawierają one w swoim składzie monomer, który może wywoływać reakcje alergiczne u niektórych pacjentów.

Protezy szkieletowe

Ten rodzaj protez składa się z solidnej podbudowy metalowej, dzięki czemu jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a także z akrylu, w którym osadza się sztuczne zęby. Jej główną zaletą jest stabilne podtrzymywanie protezy, co wpływa na komfort pacjenta. Dodatkowo, jeżeli zastosujemy protezę szkieletową, siły żucia przenoszone są na ozębną, dzięki czemu nie ma możliwości i ryzyka zaniku kości.

Do wad możemy niestety zaliczyć występowanie klamer, które są dość nieestetyczne, wagę protezy, a także możliwość wystąpienia alergii, ponieważ niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na stopy metali, lub akryl. Jednak są to nieliczne przypadki. Dodatkowo dużym minusem jest fakt, że potrafi ona przyjmować ciepło z gorących potraw, co powoduje dyskomfort, a także posiada metaliczny posmak.

Protezy overdenture

Jest to dość specyficzny rodzaj uzupełnień, który polega na łączeniu protez stałych i ruchomych. W przypadku tych protez wykorzystywane są specjalne elementy retencyjne na przykład belki, magnesy, korony teleskopowe, czy zatrzaski. Elementy te pozwalają poprawić utrzymanie protezy, a także znacznie ograniczyć płytę protezy i wykluczyć metalowe klamry. Dzięki ich budowie są bardzo komfortowe w noszeniu i nie wpływają negatywnie na stan i budowę kości.

Wadami tego typu uzupełnień są niestety wysoka cena, możliwość występowania metalicznego posmaku w ustach, a także ryzyko alergii na tak jak w poprzednim przypadku stopy metali i akryl. Użytkownicy tych protez niekiedy mają też trudności w zdejmowaniu i zakładaniu protez, przez co zaniedbują higienę. Brak właściwego oczyszczania protezy może doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł.

Protezy akronowe

Protezy te, tak jak wskazuje nazwa, są wykonane z akronu, czyli bardzo elastycznego i termoplastycznego materiału. Taki rodzaj uzupełnień jest cieńszy, lżejszy i bardziej elastyczny niż akryl, dzięki czemu świetnie dostosowuje się do warunków, które panują w jamie ustnej. Nie powodują reakcji alergicznych, a ich użytkowanie i proces adaptacji są bardzo komfortowe.

Wadą tej protezy jest fakt, że nie można założyć jej w przypadku, kiedy pacjent posiada mniej niż trzy zdrowe zęby. Ponadto, podobnie jak proteza akrylowa, przenosi siły żucia na śluzówkę, a więc może w przyszłości prowadzić do zaniku wyrostka zębodołowego.

protezy zębowe

Potrzebujesz konsultacji?

Umów wizytę już dziś!

+48 76 877 44 55 +48 512 675 751

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
Sobota - Niedziela
nieczynne