Starcie zębów

Przyczyny nasilonego ścierania się zębów

Ścieranie się tkanek zęba to proces polegający na utracie początkowo szkliwa, czyli najtwardszej tkanki w ludzkim organizmie, a następnie zębiny. Atrycja jest zjawiskiem naturalnym,  wynikający z funkcji naszych zębów, które przez całe życie ulegają obciążeniom podczas przeżuwania pokarmów, wysiłku fizycznego czy snu. Niestety w ostatnich latach obserwuje się nasilenie i pogłębienie objawu ścierania zębów -  staje się on procesem patologicznym dotykającym coraz większej liczby pacjentów. Dodatkowy, niepokojący trend to obniżająca się średnia wieku osób, u których można obserwować nasilenie atrycji - do tej pory było to zauważalne głównie u ludzi starszych. Obecnie coraz częściej proces można obserwować u pacjentów w młodym wieku. 

Jedną z głównych przyczyn nasilonej atrycji jest erozja, czyli chemiczne osłabianie tkanek zęba. Ma to bezpośredni związek ze współczesną dietą i trybem życia - czynnikami tak powszechnymi, że w pierwszych stadiach patologicznego ścierania zębów umykają naszej uwadze niepokojące objawy. A powodów wzmagających proces utraty twardych tkanek zęba jest wiele. Jeśli dotyczą nas jednocześnie trzy z listy poniżej,  nasza uwaga powinna być szczególnie wzmożona: 

Główne czynniki utraty twardych tkanek zęba:

Objawy pierwsze oraz niepokojące

Objawy patologicznej atrycji bagatelizujemy niestety bardzo długo i w efekcie, do lekarza dentysty zgłaszają się pacjenci  z zaawansowaną utratą tkanek zęba, co mocno zawęża dobór metod leczenia. Należy również pamiętać, że gdy dojedzie do utraty szkliwa i na powierzchni pozostanie sama zębina, proces degradacji  przyśpiesza aż 10-krotnie. Pogłębiająca się utrata struktury zębów bocznych z czasem prowadzi do ścierania się zębów przednich, a w dłuższej perspektywie do problemów w stawie skroniowo żuchwowym. 

Pierwsze objawy, które powinny dać nam do myślenia i skłonić do wizyty kontrolnej u dentysty to:

Do późnych objawów, które sygnalizują zaawansowany stan chorobowy w jamie ustnej, i z którymi niezwłocznie należy zgłaszać się do specjalisty są:

Leczenie starcia zębów

Lecząc pacjentów z patologicznie startym uzębieniem lekarz stomatolog musi kierować się czynnikami takimi jak mechanika, funkcja i estetyka. Dopiero troska o połączenie tych trzech komponentów przynosi zadowalające i długotrwałe efekty. W zaawansowanych stadiach utraty tkanek zębów często pojawiają się również problemy w stawie skroniowo żuchwowym (na ten temat dowiesz się więcej z artykułu), wtedy leczenie trwa miesiącami, a nawet latami, i wymagane jest wzajemne zrozumienie między lekarzem a pacjentem.

Do leczenia i dobudowy patologicznie startych zębów wykorzystuje się:

W Centrum Stomatologicznym pracujemy kompleksowo łącząc wymogi mechaniki, funkcji oraz estetyki zębów i całego aparatu żucia. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu i stałemu pogłębianiu kompetencji Zespołu oraz wsparciu technologii cyfrowej CAD/CAM podejmujemy się skutecznej i kompleksowej terapii lub korekcji negatywnych skutków patologicznego starcia zębów. 

Wróć do spisu artykułów Otwórz PDF

Potrzebujesz konsultacji?

Umów wizytę już dziś!

+48 76 877 44 55 +48 512 675 751

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 21:00
Sobota - Niedziela
nieczynne